středa 3. září 2014

Švestkový koláč s ořechovou drobenkou

Dlouho jsem nevložila žádný recept, ač jsem už párkrát chtěla... teď jsem ale včas vzala foťák do ruky a zdokumentovala výsledek pečení jednoho mnou velmi oblíbeného koláče. Aktuálně (posledních pár let) je tenhle koláč asi můj nejoblíbenější sezónní a když jsou dobré švestky, peču ho často. Recept na těsto jsem kdysi dávno dostala od maminky mé milé kamarádky Jany, drobenku jsem si přidala z jiného receptu na švestkový koláč (tuším, že z knihy Basic baking). Koláč je jednoduchý a tak dobrý, že stojí za zkoušku :-).


A tady je recept...
* Na těsto potřebujeme:
- 125 g másla (může být i Hera, ale z té jsem koláč nikdy nezkoušela)
- 250 g polohrubé nebo hrubé mouky (naposledy jsem dala asi půl na půl)
- 4 lžičky cukru (dávám třtinový)
- 4 lžíce vody
- plus dávám občas ze zvyku špetičku soli
* Těsto krátce vypracujeme a necháme odpočinout.
* V mezičase vypeckujeme asi 800 g švestek. Podle velikosti je rozkrojím na půlky, nebo na čtvrtky.
* A taky si připravíme drobenku, na kterou potřebujeme: 25 g mletých vlašských ořechů, 30 g hrubé mouky, 40 g třtinového cukru, 25 g másla a špetku skořice.
* Těsto rozválíme (nejlépe mezi dvěma vrstvami potravinové fólie nebo mikrotenového sáčku, protože se rádo lepí na váleček) do velikosti kulaté dortové formy plus okraj asi 1,5 cm (pokud máte rádi větší vrstvu těsta, vezměte hliníkovou klasiku, já nejradši používám větší průměr 28 cm od Dr. Oetkera) a opatrně přeneseme do formy. Vymazávat formu netřeba, jen dejte pozor, abyste těsto do formy moc neupěchovali, pak by se mohlo lehce přichytnout. Nezapomeňte na okraj, aby šťáva ze švestek nemohla utéct. Švestky naskládejte dle libosti (skládám je kolem dokola) a posypte drobenkou. Nebojte se, že jí bude moc, koláč díky ní bude o třídu lepší.
* Šoupněte koláč do předehřáté trouby a pečte při 160°C (horkovzduch) 50-60 minut.

Dobrou chuť :-).

2 komentáře:

  1. soupnu, hnedle zitra! ;-) dovezli jsme si hromadku svestek a byl objednan kolac.. :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. :-) tak ať se dílo podaří!!! já asi zítra zase koupím švestky, dokud je jejich sezóna... ten koláč je fakt dobrej ;-)

      Vymazat