čtvrtek 17. prosince 2015

Jablečný štrúdl

K tomuto moučníku mám hodně zvláštní vztah - miluji ho, ale jen a pouze v případě, pokud jsem ho upekla já, moje maminka nebo moje teta. Jinak s díky odmítám a nikdy by mě nenapadlo si ho dát v restauraci po obědě jako dezert. Divné, co? Možná je to konzistencí těsta, způsobem "ochucení" jablek, nebo nejspíš kombinací obého.


Znáte to - jablka nic moc, za zenitem, šup s nimi do štrúdlu. A v tom vidím kámen úrazu. Když jsou jablka mdlá a bez chuti, ani štrúdl z nich nemůže být žádný šlágr - to dá rozum, že?

Štrúdl mám spojený hlavně s prvními (letními) jablky - a ta jsou jaká? Úžasně šťavnatá a nakyslá. A štrúdl z nich je bez diskuze nejchutnější. Ale co dělat, když se jablka ze zahrádek začínají scvrkávat, zakousnout se do nich už nikdo moc nechce, ale vyhodit je by byl hřích?

Jednou jsem měla doma taková jablka, a byla jsem na vážkách, co s nimi. A pak mě napadlo do nich jednoduše ty kyselost přidat. Prostě jsem vzala citrón a do nastrouhaných jablek ho vymačkala. Přidala trochu třtinového cukru, skořice a zmrtvýchvstání jablek za zenitem bylo tu.

Ale nikomu tu navinulou chuť nevnucuji, jen konstatuji, že pokud to má někdo s jablečným štrúdlem jako já, existuje řešení. Dneska jsem si zrovna 6 nohavic štrúdlu z pomalu sesychajících jablek střihla, a citrónem pokapala už nastrouhaná jablka na rozváleném plátu těsta. A výsledek se dostavil také, právě jsem se obětovala a ze studijních důvodů šla patičku z vychládající první várky ochutnat :-). Takže pro ty, co neradi špiní mísu navíc, taky dobrá zpráva.

Náplň máme vyřešenou, teď ještě to těsto. To jsem "tunila" několik měsíců, majíc verzi mamky a tety. Nakonec jsem si vzala z obou receptů něco, upravila poměry, a tu je výsledek. (Dopředu avizuji, že pokud má někdo problém se 100% ztuženým tukem, bude trochu zklamán nebo dokonce znechucen, ale nemusí zoufat - dá se použít i máslo. Jen to prostě není ono.)


Těsto
380 g hladké mouky (máslo snese mouky tak o 20-30 g víc)
250 g 100% tuku nebo másla
1 žloutek
120 g vlažné vody (záleží na savosti mouky, pokud bude třeba, můžete lehce přidat)
lžička cukru
špetka soli

Náplň
asi 12 větších jablek (prostě větší miska jablek)
hnědý cukr
skořice
ořechy (nemusí být, ale posunou štrúdl o kus výš)
citrón (pokud je třeba chuti jablek pomoct)

strouhanka
asi lžíce másla

1 bílek na spoje a pomašlování

2 plechy a 2 ks pečicího papíru

Postup
Mouku prosijte na vál nebo do mísy u robotu, osolte. Nastrouhejte nahrubo tuk/máslo. Připravte si hrnek a skleničku (nebo dva hrnky, nebo 2 skleničky - dle zvyklostí a osobních preferencí). Rozklepněte vejce, bílek do hrnku, žloutek do skleničky. Bílek může jít na chvíli do lednice. Ke žloutku přilijte asi 120 ml vlažné vody a přidejte lžičku cukru. Zamíchejte a vlijte na mouku s tukem. Vypracujte těsto, přikryjte třeba igelitem nebo miskou, aby neokoralo a nechte stát. Klidně i pár hodin, zjistila jsem, že je to ku prospěchu věci.

Na pánvičku dejte rozpustit odhadem lžíci až dvě másla a asi 6 vrchovatých lžic strouhanky na něm lehce opražte. Nikam neodcházejte a bedlivě míchejte, jde to rychle. Nechte vychladnout. Oloupejte jablka vykrájejte jadřince a připravte si všechny další přísady.

Těsto si rozdělte na 4-6 stejných dílů. U nás je boj o patičky, takže už dělám nějakou dobu nohavic šest. Muž se divil, kdo by chtěl jíst patky, ale až ochutnáte, pochopíte. I moje čtyřletá dcera už to pochopila ;-).

Pokud máte podobně zákeřnou troubu jako já, která potřebuje minimálně 20 minut na rozpálení do požadované teploty, zapněte ji předtím, než začnete s hlavním programem. Ideálně 180°C horní dolní.

Toto těsto se nejlépe vyvaluje přímo na utěrce velmi lehce podsypané hladkou moukou. Plát by měl být vyválený opravdu dotenka, aby byl vidět skrz něj vzor na utěrce. Tři strany obdélníku potřete bílkem a těsto posypte dokonale vychladlou opraženou strouhankou. Nastrouhejte nebo nakrájejte nahrubo jablka dle libosti, pokud nejsou chuťově top, pokapejte citrónovou šťávou, symbolicky posypejte cukrem (dávám max. lžičku na jednu nohavici), skořicí a pokud máte rádi vlašské ořechy, tak jich pár nahrubo rozlámaných přihoďte (žádné strouhání, ať jsou pořádně cítit). Začněte pomocí utěrky rolovat těsto, abyste vytvořili nohavici. Zase budu chytře podsouvat můj styl - pomyslně si rozdělte těsto na tři díly, na první pohyb zahněte třetinu, na druhý další, pak zahněte kraje, aby náplň nepadala ven a na poslední pohyb přilepte pomazaný konec těsta. Možná to bude lépe vidět z fotek. Nohavici přendejte na plech s pečicím papírem spojem dolů. Až budou všechny (2 nebo 3) nohavice na prvním plechu hotové, pomašlujte bílkem (můžete do něj cvrknout trochu vody a prošlehat), a šup do trouby. Mé troubě to trvá tak 45-50 minut, než je barva akorát zlatohnědá a štrúdl připraven k výsadku (rozuměj ven z trouby). V mezičase máme dost času na druhou várku nohavic.
Štrúdl nechte vychladnout na plechu. Někdy má těsto tendenci se lehce drobit, pokud krájíte hodně začerstva, ale vzhled zrovna u štrúdlu moc neřeším. Konzistence je prostě křehká až křupavá. Chuť je to, oč tu běží. Takže pocukrovat, servírovat a pochutnat si!

2 komentáře:

  1. U nás je to taky oblíbený moučník, a protože máme všichni rádi špičky, tak dělám krátké nohavice, napříč plechu, aby jich bylo víc. :-)))) Spokojený a poklidný advent přeju, Zdena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tak nejsme s dcerkami samy :-). I Vám poklidný Advent a děkuji za příspěvek. Marcela

      Vymazat